Constantin Toma demisionează din funcțiile de conducere deținute în PSD

Se adâncește prăpastia dintre primarul Buzăului și propriul partid. Astăzi, Constantin Toma a anunțat că a demisionat din toate funcțiile de conducere din PSD, ca urmare a opoziției pe care a ajuns să o întâmpine chiar din partea propriilor consilieri.
În mesajul său, primarul Constantin Toma vorbește despre o „atitudine ostilă a conducerii locale a PSD și a unei părți importante a consilierilor locali PSD”, motiv pentru care găsește de cuviință să se retragă din cele două funcții de conducere:
„Dragi buzoieni,
Azi, 2 iunie 2026, mi-am dat demisia din cele două funcții de conducere pe care le ocupam în Partidul Social Democrat, respectiv de președinte al Organizației Municipale PSD și de prim-vicepreședinte al Organizației Județene PSD.
În ultimele două ședințe ale Consiliului Local Municipal Buzău, o parte importantă din consilierii PSD au votat împotriva unor proiecte inițiate de mine, ca primar.
Pe 5 iunie se fac 10 ani de când m-ați ales ca primar și m-am străduit prin proiectele propuse spre aprobare Consiliului Local să răspund așteptărilor și intereselor dumneavoastră.
Am preluat Primăria într-o situație foarte grea și împreună cu echipa pe care am construit-o am reușit să obținem rezultate bune, cu ecouri atât prin țară dar și peste hotare.
Având în vedere atitudinea ostilă a conducerii locale a PSD și a unei părți importante a consilierilor locali PSD, apreciez că nu mă mai regăsesc în posturile de conducere din care am demisionat.
Regret pasul pe care l-am făcut, în condițiile în care Organizația Municipală PSD Buzău este una din cele mai performante la nivel național, iar sub conducerea mea, pentru prima dată în istoria locală, s-a obținut majoritatea PSD în Consiliul Local.
În același timp, rezultatele obținute în plan administrativ au făcut să mă alegeți ca primar, iar la ultimele două rânduri de alegeri locale chiar cu 78%, respectiv 67%.
Sunt convins că atitudinea conducerii de la Buzău și a consilierilor locali PSD, este legată de critica mea față de politica dusă de conducerea centrală a PSD, care a pus țara într-o situație foarte dificilă!
Dragi buzoieni, vă mulțumesc pentru încredere și susținere și vă asigur că voi continua să muncesc pentru un oraș mai bun și mai frumos!”, a scris edilul pe pagina sa de Facebook.
O reacție dură a venit din partea preşedintelui PSD Buzău, Romeo Lungu:
„Era firesc. În urma declarațiilor din ultimul an de zile nu se mai regăsea în acest partid. Cred că este firesc să facă, dacă tot nu se regăsește în Partidul Social Democrat sub această conducere, să-și dea demisia și din funcția de membru„, a afirmat Romeo Lungu.
ASTEPTAM SA DEMISIONEZE DIN FUNCTIA DE PRIMAR.
A demisionat din funcțiile de conducere, dar de ce nu renunță și la calitatea de membru al PSD? Pentru că ar pierde funcția de primar!
Tov. Toma uită cine l-a făcut om mare. A venit la primărie falimentar, plin de datorii, iar de câțiva ani este mult de tot pe plus. Și-a pus foștii angajați pe funcțiile de conducere din primărie și din firmele primăriei. A avut mână liberă să facă ceea ce dorește. Și câte a făcut…
Tov. Toma uită că nu a fost prima alegere a PSD Buzău pentru funcția de primar. Era rezervă la rezerve…
La momentul actual în municipiul Buzău avem cele mai proaste drumuri din epoca modernă.
Cum poate un patronache falimentar să fie un bun primar, un bun gospodar?
P.S. Tov. Toma nu iubește buzoienii!
Ducă-se! Din funcția de primar, pe când?! Poate ne ajută DNA ori DGA! Ori sunt pe fir deja?!
Pleaca Toma, du-te la Tintesti ! Ne-am saturat de tine !
Buzăul a regresat cu Toma primar. Nu investiții pentru a crea locuri de munca, nu reformă în firmele primăriei, nu drumuri asfaltate corespunzător, dar, în schimb, apă potabilă scumpă, gunoi scump, investiții în parcuri și altele fără nicio noimă ori utilitate pentru buzoieni, îndatorând prin credite bancare buzoienii pentru zeci de ani.
Sper să fie întrebat ce a făcut cu banii!
L-au ajuns blestemele …
Tomi a intrat în campanie electorală.
Vrea să părăsească PSD pentru că partidul scade în sondaje. Așa procedau și șobolanii, atunci când corabia începea să se scufunde…
Tomi a intrat în campanie electorală.
Vrea să părăsească PSD pentru că partidul scade în sondaje. Așa procedau și șobolanii, atunci când corabia începea să se scufunde…
LA PUSCARIE DACA SE POATE
Sa ii scoata dosarele penale tinute prin sertare de ani de zile…poate asa scapa urbea asta de el…