Știrile zilei

Fostul secretar de stat Alexandru Stoica revine în conducerea Consiliului Județean Buzău

Un câștig pentru echipa lui Marcel Ciolacu de la Consiliul Județean: fostul secretar de stat Alexandru Stoica revine în conducerea CJ Buzău, din postura de administrator public al județului. Cu o experiență de ani de zile în administrația centrală, Stoica urmează să se ocupe de marile proiecte ale județului și de relația cu investitorii viitoarelor parcuri industriale de la Costești și Râmnicu Sărat.

Anunțul privind revenirea lui Alexandru Stoica a fost făcut de către președintele Consiliului Județean Buzău, Marcel Ciolacu, la finalul ședinței ordinare de astăzi, în cadrul căreia au fost prezentate principalele direcții de dezvoltare ale județului pentru perioada următoare.

Până în mai 2026, Alexandru Stoica a fost fost secretar de stat în Ministerul Dezvoltării. El revine în funcția de administrator public al județului Buzău, poziție pe care a mai ocupat-o înainte de a fi cooptat în echipa guvernamentală.

Cred că acesta este rostul Consiliului Județean și, împreună cu domnii vicepreședinți, mai nou și cu domnul administrator public Alex Stoica, care s-a alăturat echipei, vom căuta cele mai bune soluții pentru a ieși în întâmpinarea agenților economici”, a declarat Marcel Ciolacu.

Potrivit șefului administrației județene, Alexandru Stoica va avea un rol important în implementarea proiectelor de dezvoltare economică, în special în relația cu investitorii și în realizarea celor două parcuri industriale pe care Consiliul Județean intenționează să le dezvolte la Râmnicu Sărat și Costești.

  • Un tehnocrat cu experiență în administrație

Inginer de profesie, Alexandru Stoica și-a construit cariera aproape exclusiv în administrația publică. A lucrat în Ministerul Dezvoltării încă din perioada 2017–2019, ca subsecretar de stat, iar în septembrie 2020 a fost numit administrator public al județului Buzău.

La sfârșitul anului 2021, prin decizie a premierului Nicolae Ciucă, a devenit secretar de stat în Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, funcție din care a coordonat și avizat sute de proiecte finanțate prin programele naționale de investiții destinate autorităților locale din întreaga țară.

În mandatul său au fost semnate numeroase contracte pentru administrațiile locale, inclusiv pentru județul Buzău, unde a sprijinit investiții importante în infrastructură, apă, canalizare și modernizarea drumurilor.

Cosmin Șontică

Vă mulțumim pentru vizită! Așteptăm sesizările dumneavoastră la numărul de telefon 0725 225 335, pe Facebook sau pe WhatsApp.

2 Comments

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button