Sport

Gloria Buzău, înfrângere rușinoasă în orașul lui Bacovia

Echipa din Crâng a suferit un dureros 0-4 în fața Sport Club Bacău, care a legat, astfel, a treia victorie consecutivă şi a izbutit să urce pe locul 4 al Seriei I. Gloria rămâne pe locul al treilea, cu 46 de puncte, la 14 puncte distanță de locul al doilea și la 24 față de liderul F.C. Voluntari.
Neplătiţi de la începutul anului, băcăuanii au avut un început de meci perfect, conducând cu 2-0 încă din minutul 6. Vraciu a deschis scorul în minutul 3, valorificând din 6 metri centrarea lui Neagu, iar Ţuţu a dublat avantajul sc-bacau-gloria-buzau-6gazdelor trei minute mai târziu, cu un şut frumos, la colţul lung. În finalul primei reprize, Dumitrescu a făcut un fault de începător în careu, iar Vraciu a transformat precis penalty-ul acordat. Buzoienii au avut o evoluţie foarte discretă şi nu l-au deranjat pe Petrariu cu nici măcar un şut pe spaţiul porţii. În minutul 69, Cristi Popovici l-a trimis în teren pe Dumitriu (purtătorul tricoului cu nr. 4), iar câteva minute mai târziu, portarul buzoian Stoicescu striga, spre amuzamentul general, către coechipieri: ”aveţi grijă la numărul 4, că ăla e bun”. Ştia el ce ştia, fiindcă, în minutul 86, cel poreclit de colegi ”Tigaie” a stabilit scorul final cu un vole de zile mari, după centrarea lui Sascău.
O victorie care-i duce pe băcăuani pe locul 4, însă, după cum spunea Cristi Popovici la final, fotbaliştii săi nu s-au putut bucura de ea, din cauza problemelor financiare grave.
SC BACĂU          4
GLORIA BUZĂU 0

Vraciu ‘3, ’45 – pen., Ţuţu ‘6, Dumitriu ’86
Petrariu – Mihălăchioae, I. Ursu, Lozneanu (cpt.), Sascău – Căinari (Pungă ’74), Adăscăliţei, Ţuţu, Luncanu (L. Dumitriu ’69) – Vraciu (Bg. Rusu ’55), C. Neagu
Rezerve neutilizate: E. Savu – Burcă, Curiliuc, Drugă
Antrenor: Cristi Popovici
Cr. Stoicescu – Cl. Dumitrescu, Dăniţă (cpt.), Ct. Vlaicu, D. Ghiţă – Mug. Dedu (Amet ’53), G. Marcu –  N. Popescu, Bobe (Koprindzhyski ’81), Răduca (Al. Ioniţă ’76) – Pălimaru
Rezerve neutilizate: Chiriţescu – I. Ghinea, Al. Drăguţ, Agache
Antrenor: Viorel Ion
Stadion: Letea (Bacău); Spectatori: 200; Arbitru: Omar Cristian Dumitrică (Craiova); Asistenţi: Ciprian Iovu şi Iulian Cătălin Brînză (ambii din Botoşani); Jucătorul meciului: Cătălin Vraciu.
Sursa: Liga2.prosport.ro