Sport

Înfrângere dureroasă pentru fotbaliștii Gloriei Buzău. Echipa a cedat fizic

Formația din Crâng a pierdut primul meci al returului Ligii a II-a la fotbal, după ce a fost învinsă cu scorul de 3 la 1 de către formația SC Bacău.
În prima etapă a returului Ligii a II-a, SC Bacău a reuşit să obţină prima victorie pe teren propriu din acest sezon, pe fondul căderii fizice a adversarilor. Prima repriză a fost dominată clar de buzoieni, pe când în repriza a doua băcăuanii s-au FC Botosani Gloria Buzau (3)dezlănţuit şi au reuşit să înscrie trei goluri, scrie Prosport.ro
Meciul a început cu ocazia mare a lui Bogdan Rusu din minutul 11, care din 10 metri lateral stânga a şutat la colţul scurt în bară. Două minute mai târziu, Burcă a respins greşit o minge, iar Răduca a şutat din interiorul careului la colţul lung, reuşind să deschidă scorul.
Burcă a reuşit să egaleze două minute mai târziu, după o execuţie spectaculoasă cu interiorul la colţul lung, el aflându-se în apropierea liniei de fund a terenului. SC Bacău a preluat conducerea după ce Bogdan Rusu a profitat de luftul lui Vlaicu, atacantul băcăuan reuşind să îl dribleze pe Stoicescu şi să înscrie în poarta goală.
Golul de 3-1 (min.74) a fost şi cel mai frumos al partidei, Hurdubei şutând imparabil de la 25 de metri în colţul din dreapta al portarului. În finalul partidei, Bogdan Rusu şi Hurdubei au fost aproape să înscrie cel de-al patrulea gol pentru băcăuani, însă amândoi au ratat cu poarta goală.

Petrariu – Mihălăchioae, Burcă, Lozneanu (cpt.), Sascău – Căinari (’56 Hurdubei), Adăscăliţei, Dumitriu (’79 Taban), Vraciu – Predoiu (’46 B.Ungureanu), Bg. Rusu.
Rezerve neutilizate: Savu – Luncanu, Pungă, Ţuţu.
Antrenor: Cristi Popovici.

Stoicescu – P. Grigoraş (’72 R. Dumitru), Vlaicu, Ghinea, Agache – G. Marcu, Cl. Dumitrescu – A. Voicu (’39 Burlacu), Răduca, G. Ghiţă – L. Pîrvu (’60 Dăniţă).
Rezerve neutilizate: D. Sîrbu – Cr. Iordache, Al. Ioniţă, Amet.
Antrenor: Viorel Ion