Știrile zilei

Meserii periculoase la Buzău? | Nu i-ați cunoscut pe acești angajați

Există, în catalogul meseriilor din România, ocupații despre care știm din start că sunt periculoase: pompierii înfruntă flăcările, polițiștii au de a face cu indivizi periculoși, alpiniștii utilitari își riscă viața la înălțime, iar lista poate continua. Cine credea însă că, în locuri aparent liniștite, cum ar fi un solar de legume, pericolul poate fi la fel de mare?

La Banca de Resurse Genetice Vegetale din Buzău, munca unora dintre angajați se desfășoară sub tensiune. Aici, riscul nu vine nici din foc, nici din curent, nici din înălțime, ci dintr-o legumă banală, pe care o asociem cu gustul intens al mâncării: ardeiul iute.

Nu este însă un ardei oarecare, după cum informează specialiștii BRGV, ci unul dintre cei mai iuți ardei de pe glob. Se cultivă de ceva timp în solariile Băncii de Resurse Genetice Vegetale din Buzău, iar cercetătorii care lucrează cu acest soi poartă halat, mănuși și mască:

La recoltat ardeiul iute e singurul care necesită echipament de protecție, halat, mănuși și mască, e obligatoriu. De la iuțeală nu poți nici să lucrezi”, a povestit o angajată a BRGV pentru publicația Știri de Buzău.

În serele BRGV Buzău cresc sute de soiuri de ardei, unii atât de iuți încât pot provoca iritații severe chiar și prin mănuși. De la varietăți ornamentale până la specii folosite în industria chimică și medicală, fiecare plantă este manipulată cu grijă, mască și halat, ca într-un laborator de cercetare.

  • Gazul eliberat în momentul în care sunt tăiați poate deveni toxic

Substanța responsabilă pentru aceste efecte este capsaicina, un compus natural care, în concentrații mari, devine iritant pentru piele și mucoase. Tocmai din acest motiv, unele dintre soiurile obținute la Buzău sunt folosite exclusiv pentru sprayurile lacrimogene, nu și pentru consum. Ele nu pot fi nici măcar gustate și numai simplul contact poate provoca usturimi.

Într-una dintre aceste sere a fost creat și ardeiul care a doborât recordul mondial al iuțimii: un soi care atinge 2,4 milioane de unități Scoville, rezultat din încrucișarea unui ardei local cu varietăți internaționale. Specialiștii de aici spun că, după ce lucrează cu respectivul ardei iute, îi ustură degetele ore întregi.

Cosmin Șontică

Vă mulțumim pentru vizită! Așteptăm sesizările dumneavoastră la numărul de telefon 0725 225 335, pe Facebook sau pe WhatsApp.

One Comment

  1. Dupa cce ascultati melodia Poezie cantata de Spike,in loc sa+l mai pomenesc pe vlad tepes cu trasul in teapa,le.asi face proba cu acest ardei minune.Ar fi cea mai curata tara din lume.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button