Oameni pentru oameni sau solidaritate în zăpada care a acoperit Buzăul

Ninsoarea care a așternut un strat consistent de zăpadă peste municipiul Buzău a adus, dincolo de disconfortul obișnuit, un gest care vorbește despre demnitate și responsabilitate.
Miercuri, mai multe persoane adulte fără adăpost, aflate în grija centrului social din municipiu, au ieșit în comunitate pentru a participa la acțiuni de deszăpezire a trotuarelor. Cu lopețile în mâini și cu dorința sinceră de a fi de folos, oamenii au contribuit la eliberarea căilor pietonale, astfel încât buzoienii să poată circula în siguranță.
Gestul lor depășește dimensiunea practică a unei intervenții de sezon:
Într-un oraș încercat de frig și nămeți, solidaritatea a arătat că nu s-a topit. Atunci când comunitatea și persoanele vulnerabile merg în aceeași direcție, se construiește mai mult decât trotuare curate: se construiește încredere.” după cum se arată într-o postare a Centrului de Urgență de Zi și de Noapte pentru Persoanele Adulte fără Adăpost Buzău.
Centrul de Urgenţă de Zi şi de Noapte pentru Persoane Adulte fără Adăpost este serviciu social de interes local, fără personalitate juridică, organizat în structura Direcţiei de Asistenţă Socială a Municipiului Buzău.






ATI ZAPADA CUM NU SE PUTEA MAI RAU CA ASA FAC TOTI ROMANI O DA IN MIJLOCUL STRAZI UNDE SE FAC GLOTURI SI SI ALUNECA MASINILE A DOUA CHESTIE E DACA VINE CU LAMA O DA LA LOC SI ATI CARAT APA CU CIRUL IN POD CE ZICETI