Știrile zilei

Primarul din Mânzălești, de neclinit în chestiunea exploatării apei din lacul Meledic: „Voi folosi toate pârghiile legale”

Poziție fermă a primarului comunei buzoiene Mânzălești, în chestiunea exploatării lacului Meledic de către Compania de Apă Buzău. Pe fondul reaprinderii discuțiilor privind captarea apei din lac, edilul a ținut să transmită public faptul că nu este de acord cu măsura și că va folosi toate pârghiile legale pentru a împiedica acest lucru.

Săptămâna trecută, în spațiul public au apărut din nou zvonuri privind intenția Companiei de Apă Buzău de a exploata apa din lacul Meledic, în vederea alimentării mai multor comune afectate de secetă. În lumina noilor informații, primarul Viorel Moldoveanu a postat pe Facebook un mesaj fără echivoc: edilul nu poate susține o astfel de soluție, câtă vreme există riscul afectării mediului și al unui dezechilibru ireversibil într-o zonă naturală atât de importantă:

„În calitate de primar al comunei Mânzălești, nu sunt de acord cu exploatarea apei din lacul Meledic, atât timp cât aceasta poate afecta mediul, echilibrul natural al zonei și interesele comunității noastre. Lacul Meledic este un simbol al comunei, o resursă naturală valoroasă și un patrimoniu care trebuie protejat pentru generațiile viitoare.

Vă asigur că nicio decizie care privește lacul Meledic nu va fi luată fără informarea corectă a cetățenilor și fără a ține cont de voința comunității. Voi folosi toate pârghiile legale pe care le am pentru a apăra interesele Mânzăleștiului și pentru a preveni orice acțiune care ar putea dăuna zonei noastre.

Vă îndemn să rămâneți uniți, informați și să nu dați curs zvonurilor neconfirmate. Orice noutate oficială va fi comunicată transparent și la timp.

Mânzăleștiul și lacul Meledic merită respect și protecție. Sunt alături de dumneavoastră.”, a transmis primarul Viorel Moldoveanu

Reacția edilului vine în contextul noilor discuții despre soluția ce trebuie găsită pentru rezolvarea crizei apei de pe Valea Slănicului. În ultimele veri, mai multe localități, printre care Beceni, Vintilă Vodă și Sărulești, au fost alimentate cu apă după un program restricționat, pe fondul scăderii rezervelor și al consumului ridicat.

Potrivit specialiștilor, sistemul actual, construit inițial pentru un număr mai mic de comune, a fost extins în timp fără creșterea corespunzătoare a capacității. Acum, singura soluție ar fi identificarea unei surse viabile în zona înaltă a județului, de unde apa să vină prin cădere în satele din vale, afectate de secetă an de an.

Anul trecut, Compania de Apă Buzău și-a exprimat intenția de a exploata apa din lacul Meledic, o perlă naturală a județului Buzău și una dintre atracțiile turistice importante ale Geoparcului UNESCO „Ținutul Buzăului”. Planul companiei a întâmpinat rezistență din partea localnicilor și al administrației locale, motiv pentru care Comitetul Județean pentru Situații de Urgență al județului Buzău a luat decizia opririi lucrărilor de captare a apei din Lacul Meledic.

Rămâne de văzut cum vor evolua lucrurile la Mânzălești, unde un primar de comună are curajul de se opune unui gigant precum Compania de Apă Buzău.

Cosmin Șontică

Vă mulțumim pentru vizită! Așteptăm sesizările dumneavoastră la numărul de telefon 0725 225 335, pe Facebook sau pe WhatsApp.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button