Școala din Buzău care atrage tot mai mulți elevi / Deplasări în străinătate și trei ore de engleză pe săptămână, la clasa a V-a

Într-o perioadă în care școlile se întrec să devină tot mai atractive, oferta educațională face diferența. De pildă, proiectele europene, mobilitățile în străinătate și studiul intensiv al limbilor străine cântăresc tot mai mult în alegerea părinților.
La Buzău, Școala Gimnazială „George Emil Palade” se numără printre instituțiile de învățământ ce reușesc să atragă tot mai mulți elevi, printr-o ofertă axată pe educație modernă și deschidere europeană. În cei aproape 60 de ani de existență, școala a dat numeroase generații de elevi străluciți, iar blazonul unui nume ilustru ar fi putut părea suficient pentru a atrage elevii. Reprezentanții școlii nu s-au culcat însă pe lauri, ci au continuat să își diversifice oferta de studii și să atragă proiecte ce facilitează contactul direct între elevii români și colegii lor din alte țări europene.
De ani buni, Școala Gimnazială „George Emil Palade” este parte a programului Erasmus +, zeci de elevi și de profesori fiind beneficiarii mai multor proiecte de mobilitate în diferite state din Europa. Ultimul program, recent încheiat, a adus școlii un buget de 33 318 euro, sumă cu ajutorul căreia au fost finanțate cursuri pentru 6 cadre didactice și 16 elevi.
Acreditarea „Eramus+” va continua să deschidă uși pentru elevii care aleg Școala Gimnazială „George Emil Palade”. În anii ce urmează, alți copii vor avea posibilitatea să călătorească, alături de profesorii lor, în state din Europa, unde vor participa la schimburi de experiență și vor lua contact nemijlocit cu limba, cultura și civilizația din zona respectivă.
Numai în ultimii cinci ani, 75 de elevi ai Școlii Gimnaziale „George Emil Palade” au avut șansa să participe la schimburi culturale în țări precum: Spania, Portugalia, Belgia, Ungaria, Grecia și Turcia.

În plus, începând cu anul școlar 2026-2027, elevii din clasa a V-a vor avea trei ore de limba engleză, una dintre ele fiind dedicată proiectelor „eTwinning”.
Într-o postare pe Facebook, Școala Gimnazială „George Emil Palade” îi invită pe părinți să descopere oportunitățile oferite de programele „Erasmus +” și „eTwinning”. Prin acestea, elevii vor avea ocazia să interacționeze cu colegi din alte țări, prin întâlniri online și proiecte colaborative, experiențe care îi vor ajuta să crească și să descopere Europa.
„De ce ai alege Școala Gimnazială ”George Emil Palade” Buzău? Cu noi poți călători în Europa, atât virtual, dar mai ales fizic! Dorești să fii membrul clubului Erasmus+? Fă-ți bagajele, nu uita distracția și veselia! Prima oprire Școala Gimnazială ”George Emil Palade” Buzău! Biletele sunt la noi… te așteptăm!”, a scris pe Facebook directorul adjunct al instituției, prof. Camelia Timofte.
Este paradoxal faptul că școlile se luptă să atragă elevi din întreg județul, în condițiile în care, teoretic, sistemul de învățământ este gândit pe principiul arondării, astfel încât copiii să fie înscriși la școala din zona de domiciliu. Această competiție agresivă între școli nu face decât să adâncească inegalitățile: unele unități devin supraaglomerate, în timp ce altele rămân cu clase incomplete sau chiar riscă desființarea. În loc să existe o preocupare reală pentru ridicarea nivelului educațional în toate școlile, asistăm la o „vânătoare” de elevi, dictată de finanțare și de imagine, nu de interesul comunității. Educația ar trebui să fie echilibrată și accesibilă local, nu o competiție de marketing între instituții. În plus, înscrierea elevilor la școli îndepărtate contribuie direct la creșterea traficului și a navetei zilnice.
Va contrazic. Sunt institutii, precum Colegiul Pedagogic , care nu mai au principiul arondarii.
… cică în programele astea sunt spălați pe creier gen DEI (Diversitate, Echitate și Incluziune), LGBTQIA, woke etc !…
Excelent comentariu. Felicitări!
@ Alina
Excelent comentariu. Felicitări!