Școală inundată, în județul Buzău / 60 de elevi evacuați
Vineri dimineață, pompierii buzoieni au fost solicitați să intervină pentru evacuarea apei acumulate în incinta unei unități de învățământ din localitatea Sărulești. (Școala Gimnazială Nr. 1)
La fața locului se deplasează un echipaj din cadrul Detașamentului de Pompieri Buzău, cu o autospecială, două motopompe și doi subofițeri. Totodată, pentru gestionarea situației, autoritățile locale intervin cu o motopompă.
Din datele primite de la solicitant, școala este parțial inundată, nivelul apei înregistrând aproximativ 20 cm. Din cauza efectelor produse de acumulările de apă, activitatea didactică a fost suspendată. Cei aproximativ de 60 elevi au fost trimiși acasă.
Pompierii și autoritățile locale acționează pentru evacuarea apei și limitarea efectelor produse de inundații.