Sport

Gloria Buzău, „orbită” de Farul din Constanța. Buzoienii au pierdut cu 4-0 și au coborât pe locul 8!

Gloria Buzău a pierdut sâmbătă cu 4-0 meciul jucat în deplasare, în fața celor de la Farul Constanța, în cadrul celei de-a V-a etape a Ligii a II-a la fotbal, seria întâi. Buzoienii au pierdut 3 partide din 5 jucate și au ajuns pe locul 8 în campionat.farul-gloria-buzau-2816
Golurile au fost marcate de Enciu (în minutele 9 şi 63), Răduca (în minutul 27 – autogol) şi Ivănică (în minutul 76).

FC Farul (antrenor, Marian Pană) a jucat cu: Vl. Neagu – Băjan, D. Ciobanu, Straton (cpt.), B. Dumitru – Cârstoiu – Ivănică (78 Plămadă), Ochia (65 V. Ion), R. Neagoe, Szalkai – Enciu (78 Arotăriţei).

De partea cealaltă, Viorel Ion a răspuns cu Stoicescu – Cl. Dumitrescu, Vlaicu, Agache, G. Ghiţă – G. Marcu (cpt.), A. Voicu (65 Burlacu) – Tigoianu (78 L. Pârvu), Bobe, N. Popescu – Răduca (75 Damaschin)

„E bine că am câştigat. Era o oarecare presiune asupra tuturor, inclusiv a mea. N-am ce să comentez în plus, îmi văd de treabă în continuare şi încerc să fac echipa să joace bine. E foarte important să ai un om care să bage mingea în poartă, gen Enciu, care să valorifice toată munca echipei. Îi aşteptăm şi pe alţii la gol”, a declarat la finalul partidei Marian Pană, antrenorul Farului, .